Hekim Videoları

Prof. Dr. Hüseyin Kurtulmuş

Protez Uzmanı

AĞIZ DUŞU KULLANIMI DOĞRU VE GÜVENLİ

Günümüzde en çok implant üstü protezler kullanılıyor. Implant üstü protezlerde doku uyumları çok önemlidir. Özellikle hibrit protezlerde çok daha önemlidir. Hibrit protezlerde dokuya çok yumuşak ince temaslar sağlarız. Hastalarımızda hijyen problemleri ortaya çıkmaması için bazı önlemler almamız gerekiyor. Son yapılan çalışmalar göstermektedir ki özellikle implant üstü protezlerde diş ipi değil ağız duşu kullanılmalıdır. Ağız Duşu çok daha doğru ve güvenlidir. Diş ipi kullanımına bağlı da enflomasyonlar yada diş ipi parçalarına bağlı periimplantitis geliştiği görülüyor. Bu durum bize ağız duşlarının bu konuda en doğru tercih olduğunu gösteriyor. Her implant üstü yaptığım hastama ağız duşu reçete ediyorum. Ağız Duşu’nda ise ince atışlı ve şiddetli basıncı olması en önemli özelliklerindendir.

Prof. Dr. Çetin Sevük

Protez Uzmanı

DİŞ FIRÇASI VE İPİ YETERSİZ KALIYOR

Implant ve sabit protez kullanan hastalarımız bu bakımlara biraz daha fazla özen göstermek zorunda. Ben size ağzınıza şu şekilde bakın bunu yapın diye herhangi bir şey söylemeyi düşünmüyorum. Ama aynanın karşısına geçtiğinizde zaten dişlerinizi görüyorsunuz. Fırçalarken neye dikkat etmeniz gerektiğini artık bizim anlatmamıza gerek yok. Fakat bu arada özellikle diş aralarını temizlenmesi için ne kadar özen gösterdiğinizi değerlendirmeniz lazım. Ben nasıl bir diş bakımı yaptığımı size anlatmaya çalışayım. Fırçalıyorum ve diş ipi mutlaka kullanıyorum. Bunlara rağmen özellikle protez ve implant kullanan hastalardaki diş aralarının temizlenmesi için ip ve fırça yetersiz kalıyor. Ağız duşunu mutlaka kullanmanızı öneriyorum. Bu hem sağlıklı dişler için çok önemli bir aygıt olacak hem de protez ve implant kullanan hastalarda mutlaka ve mutlaka çok iyi temizlenebilmesi gerekiyor.

Dr. Sibel Öznur Örsal

Diş Eti Hastalıkları Uzmanı

DİŞ FIRÇASI YETERSİZ KALIYOR

Türkiye’de yaklaşık %80 diş eti hastalığı ve buna bağlı diş kayıpları hali hazırda devam ediyor. Diş fırçalama sanki bir kozmetikmiş gibi sağlıkla hiç alakası olmayan bir alan olarak görülüyor. Oysaki diş fırçalama yani diş eti sağlığı hayatın bütünlüğü demektir. Sağlığımız ağızda başlamakta ve ağızda biriken plaklarla meydana gelen hastalık bir sürü organımızı da etkilemektedir. Diş fırçalama zaten çok önemli bir konu. Bunu ihmal eden birine arayüz temizliğinden bahsetmek bazen hayal gibi geliyor. Ağız bakımı ve diş temizliği demek diş yüzeyine yapışan bütün yiyecek artıkları ve ağızdaki mikrofloranın oluşturduğu plağı temizlemekdir. Ama diş fırçası buna yetmemekte. Ne kadar iyi fırçalarsanız fırçalayın aralarda mutlaka plak kalıyor. Bu yüzden özellikle bir periondontolok olarak ekstra şeyler öneriyoruz. Bunun en başında da basınçlı suyla ağızları yıkayan ağız duşları geliyor. Ağız duşu basınçlı suyla fırçanın giremediği tüm kör noktalara girerek temizliyor. Bu şu demek; sağlıklı diş eti, sağlıklı kokan ağız, sağlıklı kalp, sağlıklı beyin. Çünkü dolaşım sistemiyle tüm enfeksiyon bütün vücudunuza yayılmakta ve siz başka hastalıklar peşinde koşarken aslında oluştuğu yeri atlamaktayız.

Dr. Elçin Bedeloğlu

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi

IMPLANT’TA ÖNCE HİJYEN

Aquapick Ağız Duşu, 2 yıldır çok sıklıkla önerdiğim bir ürün. Çünkü implant tedavisinde ana hedefimiz implant yapmak değil. Uzun dönemde başarılı ve öngörülebilir tedavi yapmak. Bunun içinde en etkili faktörlerden biri hastanın ağız hijyeni. Eğer doğru fırçalama tekniği olmazsa ve protezlerin ara yüzleri ve özellikle köprülerin altı iyi temizlenmezse uzun dönemde çok ciddi kanamalar, ağız kokusu ve periimplantitis dediğimiz tabloyla karşılaşabiliyoruz. Ve bunları önlemenin en etkili yolu fırçalamaya ek olarak Aquapick kullanılmasıdır. Implant yaptığım her hastaya önerdiğim bir ürün. Hastalarım da bundan çok memnunlar.

Dr. Rabia Gökçe Büyükaksoy

Diş Hekimi

IMPLANT TEDAVİSİNDE AĞIZ DUŞU ÖNEMLİ

Birçoğumuz ne yazık ki sadece dişlerimizi fırçalıyoruz. Ağız ve diş sağlığı için sadece diş fırçalamak yeterli olmuyor. Aynı zamanda arayüz ve diş etlerinin de temizlenmesine ihtiyacımız var. Diş fırçaladığınız zaman sadece yüzeyi fırçalamış oluyorsunuz ama ağız duşu gibi bir ürün kullandığınızda iki dişinizin arasını basınçlı suyla yıkamış oluyorsunuz ve aynı zamanda ağız duşu o bölgelere basınç uyguladığı için diş etlerinizin kanlanması artıyor. Bu şu demek; Diş etiniz daha fazla kanlandığında sizin diş eti hastalık riskiniz azalıyor. Implant yaptığım her hastama özellikle öneriyorum. Implantın ağıza açılan küçücük tek bir noktası var. Bakteri girebilecek tek alan orası. Sizin fırçayla burayı tamamen temizlemeniz mümkün değil.  Orayı temizleyebilmek için en büyük yardımcımız ağız duşu.

Dr. Beyza Ünal Görgün

Estetik Diş Hekimi

AĞIZDA ETKİN BİR TEMİZLİK İÇİN AĞIZ DUŞU

Genellikle hastaların sorduğu soru ‘Biz size diş temizliği için ne kadar sıklıkta gelelim’ oluyor. Ben de onlara eğer siz etkili ve doğru bir temizlik yaparsanız bana temizlik için gelme ihtiyacı duymazsınız diyorum. Peki, etkili temizlik nedir? Dil temizliğinden diş fırçalamaya, diş fırçalamadan diş ipi kullanmaya, diş ipi kullanmadan ağız duşu kullanmaya kadar giden bir bütünsel temizlik ritüelidir.  Ağız duşunu çocuktan yetişkine herkese öneriyorum. Ağız bakımında etkili bir temizlik istiyorsak olmazsa olmazlardan bir tanesi olarak görüyoruz.  Çünkü dişin etrafındaki diş etinin dişle olan bağlantılarının aralarında da bazen sizin fırçalamayla, diş ipiyle, gargarayla çıkaramadığınız plaklar birikiyor. Ortodonti, implant, hareketli protez kullananlar, sabit fakat gövdeli protezi olan hastalarımızda özellikle ağız duşu kullanımını öneriyoruz.   

Dr. Öğr. Üyesi Cenker Zeki Koyuncuoğlu

Periodontoloji Uzmanı

ÜLKEMİZDE EN BÜYÜK SORUN DİŞ ETİ HASTALIKLARI

Ne yazık ki toplumumuzda ağız bakım işlemleri layıkıyla yapılmıyor. Sadece diş fırçalamanın yeterli olduğu düşünülüyor. Özellikle diş fırçalaması dişlerin ön ve arka kısımları temizlerken ne yazık ki ara yüzleri eksik kalıyor. Bu bölgelerin temizlenmesinde diş ipi ya da arayüz fırçalarının hekim tarafından uygun boşluklara uygun fırçaları vererek hasta tarafından temizlenmesi gerekiyor. Toplumsal olarak çok büyük eksiklerimiz var. Ne yazık ki en çok görünen problemlerden biri diş eti hastalıklarıdır. Biz koruyucu hekimlik yerine bu problemlerden sonra ortaya çıkmış hastalıklarla uğraşıyoruz. Diş taşı temizleyerek, diş eti ameliyatları yaparak ya da diş kayıplarından sonra implantlarla kemik kullanarak bölgeyi onarmaya çalışıyoruz. Diş aralarımızı doğru bir şekilde ne kadar iyi fırçalarsak dişlerimizin ağızda kalma ihtimalini o kadar arttırırız.   

Dr. Ahmet Gürkan Ateş

Diş Hekimi

DİŞ FIRÇASI YETERLİ HİJYENİ SAĞLAMIYOR

Herkesin mutlaka günde 3 defa hiç olmazsa 2 defa dişlerini 3 dakikalık bir sürede fırçalaması gerekiyor. Fakat çok iyi fırçalıyorum diyen hastalara ağız muayenesinde bir sürü problemlerle karşılaşmış durumdayız. Bunun en büyük sebebi diş fırçasının yeterli temizliği sağlayamamasından kaynaklanıyor. Diş fırçasıyla yapılan temizlik mutlaka diş ipiyle desteklenmelidir. Fakat diş ipi kullanmak biraz zor ve zahmetli olduğundan kullanmayı bırakmamıza neden oluyor.  Bu yüzden vazgeçiyoruz. Ağız duşu kullanmak fırça ile ulaşılamayan bölgelerin temizliğini sağlamak açısından en etkili methottur. Özellikle diş eti cebi olan kısımlarda, sıkışık ve çapraşık dişlerde, köprü ve köprü altlarında ve de implant yapılan dişlerde mutlaka kullanılmalıdır.

Dr. Aysun Alkan

Diş Hekimi

TAZYİKLİ SUYLA ARAYÜZLERİ TEMİZLİYOR

Arayüz temizliği ağız ve diş bakımımızda hepimizin diş fırçalamak kadar önem vererek yapmamız gereken bir işlemdir. Hastalarımıza düzenli olarak 6 ayda bir yaptığımız ağız bakımından sonra kendilerinin de düzenli olarak bakım yapmalarını istiyoruz. Bunun içinde tabii ki diş fırçalama, diş ipi kullanımı, ağız duşu kullanımı yani arayüz temizliği ve gargaralar var. Diş ipi kullanamadığımız yerlerde ağız duşu bize çok yardımcı olan bir cihaz. Özellikle implant vakalarında, implant üstü köprülerde, normal köprülerde, ortodontik tedavi gören hastalarımızda fırçalama kesinlikle yeterli olmadığı gibi diş ipi kullanımı da çok zorlanılan bir işlemdir. Ağız duşu burada suyu ve istenilirse içine koyulan gargarayı tazyikli bir şekilde arayüzlere ilettiği için çok güzel bir temizlik sağlamaktadır.  

Dr. Derviş Harbi

Diş Hekimi

AĞIZ KOKUSUNU YOK ETMEK İÇİN AĞIZ DUŞU

Diş fırçalama tabii ki her gün yaptığımız ağız temizliğinin en başında geliyor. Burada fırçanın ulaşamadığı yerlere yani dişlerin arası, protezlerin altı gibi yerlere ağız duşuyla temizlik yapmak çok daha faydalıdır. Ağız duşu, ağız temizliğini tamamlayan bir unsur oluyor. Özellikle ağızda herhangi bir çürük, diş eti problemi vs. olmadığı durumlarda ağızda bir ağız kokusu şikayeti varsa ve ağızda köprü dediğimiz protezler varsa bunların altında kalan gıda artıklarının uzaklaştırılmasıyla ağız kokusunun bu şekilde sıfıra indirgenmesinde çok önemli rol oynuyor. İmplant uyguladığımız hastalarda periimplantitis dediğimiz enfeksiyonların engellenmesinde en önemli şey ağız temizliğidir. Burada fırça kesinlikle yeterli olmuyor ve hastalarıma her zaman ağız duşu öneriyorum.   

Dr. Melih Şengül

Protez Uzmanı

IMPLANT DESTEKLİ PROTEZLERDE AĞIZ DUŞU ŞART

Ağız duşunun rutin ağız bakımında tamamlayıcı bir unsur olduğunu düşünüyorum. Ağız duşu kullanımı özellikle ağzında restorasyon veya bir takım tedaviler yapıldığında özellikle destek alınmasını önerdiğim bir cihaz. Periimplantitis oluşmasının çoğu sebepleri protetik anlamda uygun protezlerin yapılmaması, bu protezlerin çevrelerinin ve implant çevrelerinin temizlenememesinden kaynaklanıyor. Tam da bu noktada ağız duşu gibi ürünler çok faydalı olabiliyor. Ağzınızda implant destekli protez varsa ağız duşu kullanmamız gerçekten çok önemli. Eğer özellikle çürüğe yatkınlık, ağız kokusu, diş eti problemi ve kanamaları gibi sorunlar yaşayan hastalar varsa ağız duşunu bir yardımcı eleman olarak önermekteyim.

Dr. Gülsemin Koçak Görmüş

Diş Hekimi

AĞIZ DUŞLARI 2 KAT DAHA ETKİLİ TEMİZLİK SAĞLIYOR

Ağız sağlığı için diş fırçalamak tek başına tabii ki yeterli olmuyor. Diş fırçasının yanında diş ipi ve solüsyon kullanımı da önemli ancak ağız duşu çok daha etkili oluyor. Çünkü tazyikli bir şekilde su verdiği için özellikle protez altlarına girmesi açısından çok daha iyi olmaktadır. Ağız Duşu kullanımı daha çok diş eti hastalıklarında önemli oluyor. Çünkü tam protez restorasyonlarının diş etiyle sınırlı olduğu yerlerde hastalar fırçalama konusunda sıkıntı yaşayabiliyor. Yeteri kadar temizlik sağlayamıyorlar yada yeteri kadar bilinçli olamıyorlar. Bu yüzden genelde hastalarıma dişlerinizi güzelce fırçalayın, diş ipi kullanın ve bunun devamında ağız duşlarını mutlaka kullanın diyorum. Çünkü gözle görmediğiniz yerlerde biriken gıdalar bize diş eti problemleri olarak geri dönmektedir. Yapılan çalışmalara göre diş fırçalama ve diş ipine göre ağız duşları 2 kat daha etkili olmaktadır. Bu da ağız duşlarının diş fırçasının giremediği yerlere girebilmesinden kaynaklıdır.

Dr. Sevgi Özdemir

Diş Hekimi

DİŞ ETİ HASTALIKLARI VE AĞIZ KOKUSUNDAN KURTULMANIN YOLU

Ağız sağlığımıza vereceğimiz önem genel sağlığımız açısından yapacağımız en önemli yatırımlardan birisidir. Bu amaç için diş hekimleri doğru ve düzenli fırçalamanın yanı sıra diş ipi, arayüz fırçası ve gargaraları tavsiye ediyoruz. Ağız duşu ise özellikle diş eti hastalıklarından şikayeti olan ve ağız kokusu çeken hastalarımız için tavsiye edeceğimiz tedavi amaçlı kullandığımız özel bir araçtır. Ağız duşu basınçlı su ve bazen gerekli gördüğümüzde ilaçlı solüsyonlar kullanarak diş fırçasının giremediği ve etkin olarak diş ipiyle temizlenemeyen bölgelere ulaşıp oradaki bakteri plağını uzaklaştırarak temizlik sağlar. Eğer ağzınızda implant, porselen kaplama, hareketli protezleriniz varsa ortodonti tedavisi görmüş veya görüyorsanız, diş eti kanamalarınız ve buna bağlı diş eti iltihaplarından dolayı diş eti çekilmeleri varsa, ağız kokusundan da şikayetçiyseniz ağız duşu kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Dr. Ahter Aydoğdu

Diş Hekimi

FIRÇA VE İP YETERLİ OLMUYOR

Diş fırçalamayla ilgili bizden tavsiye isteyen hastalarımıza doğru diş fırçalama yöntemlerini anlatıyoruz. Diş ipi kullanımı ve son günlerde de ağız duşunu her hastamıza öneriyoruz. Çünkü diş ipi kullanımından yaklaşık 2 kat hijyeni daha kısa bir sürede sağlıyor. Kullanımı daha kolay. Özellikle ortodonti tedavisi gören hastalarımızın ağzına taktığımız diş telleri arasında biriken yiyecek artıklarını temizlemede çok etkili. Kliniğimizde implant, estetik, kron, porselen gibi uygulamaları da yapmaktayız. Bu tip restorasyonların dişe temas ettiği noktalarda bakteri plağı daha çok oluyor.  Bu bölgeleri de temizlemek için sadece diş fırçası ve ip tam yeterli olmuyor. Bu tip durumlarda ağız duşunu şiddetler hastalarımıza öneriyoruz.

Dr. Erhan Yiğit

Diş Hekimi

HİBRİT PROTEZLERDE MUTLAKA AĞIZ DUŞU KULLANILMALI

Implant vakalarında en sık karşılaşılan problemden bir tanesi periimplantitis denilen implant yapıldıktan sonra implant etrafında oluşan enfeksiyonlardır. Maalesef tedavisi zor ve külfetlidir. Özellikle tüm ağız dediğimiz alt-üst yapılan implant vakalarında tedavi süresini bittikten sonra hastanın bakımını çok yüksek seviyelerde tutması gereken durumlar. Hastalara implant temizliği ile alakalı bilgiler veriyoruz. Sadece fırçalamak implant temizliğinde yetersiz kalıyor. Diş ipi kullanımı, gargaralar ve özellikle hibrit protezi olan hastalarıma muhakkak ağız duşu öneriyorum. Ağız duşu, basınçlı su vererek ağzı temizlemenize yardımcı oluyor. Özellikle fırçanın giremeyeceği ölü alanlara ağız duşu ile çok rahatlıkla ulaşabiliyoruz ve oradaki gıda birikimini önleyebiliyoruz.

Dr. Evrim Cengiz

Diş Hekimi

SADECE HASTALAR DEĞİL AĞIZ DUŞU’NU HERKES KULLANMALI

Ağız Duşu’nu sadece implant yaptırmış yada diş eti problemi olan hastalara değil bütün hastalarıma öneriyorum. Ancak özellikle implant yaptırmış, ciddi diş eti problemi olan ortodontik tedavi gören hastalarda inanılmaz başarısı olduğu için çok daha elzem olduğuna inanıyorum. Tek başına diş fırçalamak koruyucu bir yöntem değil. Zaten diş fırçalamayla ilgili de ülkemizde ciddi eksiklikler var. Ancak fırçalamak ve ağız hijyenini sağlamak bir ekipman işi. Tek başına diş fırçası, diş ipi yada arayüz fırçası yeterli olmamaktadır. O yüzden bunu ağız duşu ile desteklemek yapılan tedavinin ömrünü ciddi olarak uzatmaktadır. Hastalarımızın hem konforunu hem de ekipmanını korumak aslında. Tedaviler için ciddi maliyetler ödeyip ciddi sıkıntılar yaşayıp o tedaviyi yaptıran hastanın çok daha uzun süre kullanmak istemesi normal. Biz de hastalarımızın uzun süre kullanabilmelerini istiyoruz. Bunun içinde ağız duşunu kullanması gerektiğine inanıyorum. Çünkü diş fırçasıyla her yere ulaşamıyor ve temizleyemiyor.

Dr. Özgür Tutucu

Diş Hekimi

AĞIZ DUŞU, AĞIZ BAKIMINDA ÖNEMLİ BİR ÜRÜN

Ağız Duşu, su ve hava karışımını püskürterek ağız içindeki girilemeyen temizlenemeyen araları temizleme kolaylığı sağlayan bir cihaz. Kullanımı kolay ve temizleme fonksiyonu iyi olan bir cihazdır. Ağız sağlığı için bizim en çok zorlandığımız yerler ağız içinde insanların fırçayla ve diş ipiyle de giremediği ve temizleyemediği alanlardır. Buralar genelde ağız sağlığının bozulmaya başladığı bölümler oluyor. Bu alanları, ağız duşu kullanarak temizleyebileceği için ağız duşunu öneriyoruz. Ağız hijyeni kötü, implantı olan, ortodonti tedavisi görenlere, protez kullanan hastaların ağız duşu kullanması hem çok yararlı oluyor hem de diğer başka problemlerin çıkmasını da önlemiş oluyor. Ağız duşu tek başına yeterli değil. Diş fırçalama ana işlem olmalı ve diş fırçaladıktan sonra ağız duşu kullanılmalıdır. Ağız duşu, ağız bakım ürünlerinden önemli biridir. Hem kolaylık sağlıyor hem de çok etkin.

Dr. Şahabettin Tuna

Estetik Diş Hekimi

AĞIZ DUŞU DİŞ FIRÇALAMADAN SONRA UYGULANMALI

Ağız duşu, diğer işlemlerin ardından yapılması gereken bir
uygulamadır. Hastamız dişlerini fırçaladıktan sonra ağız gargaralarını
yaptıktan sonra diş ipi kullanımının yerine ağız duşu kullanabilirler.
Kendi haznesinin içerisine gargara ilave edebilirler. Ve bir ürünün
içerisinden 4 başlık çıktığı için ailedeki tüm bireyler kullanabilir.
Özellikle dişleri çok sıkışık olan, aralara diş fırçasının giremediği
hastalara yada tam tersi çok aralıklı olan ve fırça darbelerinin
temizleyemeyeceği hastalara, protez kullanan, implantı bulunan ve
ortodontik tedavi gören hastalar kullanmalıdır.

Dr. Şölen Arslan

Diş Hekimi

AĞIZ BAKIMI İÇİN EN ÖNEMLİ YÖNTEM; AĞIZ DUŞU

İmplant, diş arası lamineler, ortodonti, protez ve diş hekimliğinin
gerektirdiği her türlü tedaviyi gerçekleştiriyoruz. Tüm bu tedavileri
uyguladıktan sonra hastalarımıza bunlarla ilgili bakım sürecini
anlatmak durumundayız. Bakım için en önemli önerdiğimiz yöntem ağız
duşu kullanımıdır. Implant, lamine ve ortodonti tedavisinden sonra
genelde ağız duşu öneriyoruz.

Dr. Barış Kaynar

Diş Hekimi

GÜNLÜK HAYATTA AĞIZ DUŞU DA KULLANILMALI

Hepimiz rutin ağız bakımına ana kural olarak dşi fırçalayarak yaparız.
Yalnız macun ve diş fırçası bizim ağzımızı %100 temizleyemez.
Ulaşamadığımız alanlar vardır. Bu alanlar için 2 alternatifimiz var.
1. diş ipi 2. ise ağız duşu. Gelişen teknolojiyle birlikte ağız
duşları, diş iplerinin önüne geçiyor. Hepimiz her gün ağız bakımı
yaparken ağız duşlarından faydalanabiliriz. Ancak zorunlu durumlar da
vardır. Implant, ortodontik tedavi, diş eti hastalığı olan kişilere
ağız duşlarını kesinlikle ve kesinlikle tavsiye etmekteyiz.

Dr. Gizem Yıldırım

Diş Hekimi

AĞIZ DUŞU EN ZARARSIZ TEMİZLEME ARACI

Ağız Duşu, hastalarıma ara yüz temizliğinde en çok önerdiğim ürün.
Çünkü diş ipini doğru kullanamadıklarını, diş etini kestiklerini
görüyorum. Arayüz fırçalarıyla da sanki cepleri genişletmek gibi
yanlış uygulamaları oluyor. Bu yüzden ağız duşuyla daha rahat
temizlediklerini düşünüyorum ve diş eti bölgesine zarar vermediklerini
görüyorum. Bu yüzden de yan yana iki dolgusu olanlar, diş eti hastalığı
olanlar ve implantı olanlara mutlaka kullanmalarını öneriyoruz.
Hastalarımın rutin olarak ağız duşu kullanmalarını öneriyorum ve
istiyorum.

Dr. Bülent Uraz

Diş Hekimi

TEMİZ BİR AĞIZ SAĞLIK İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Ağız hijyeni çok önemli.  Diş fırçalamayla ağız hijyenini
sağlayamadığımız kanısındayım. Bunun ağız duşuyla desteklenmesinde
büyük fayda var. Çünkü diş fırçasıyla ağzın birçok yerine
ulaşamıyoruz. Implant çevrelerinin iltihaplanmaması için, ağızdaki
köprülerin, zirkonyumların temiz kalabilmesi için ağız duşunun çok
faydalı olduğu kanısındayım. Ortodonti hastaları tam bir ağız hijyeni
sağlayamadığı için onların da ağız duşu kullanmasında çok büyük bir
yarar olduğu kanısındayım. Ağız duşu, diş etlerine tazyikli olarak
suyu verdiği için baya bir temizlik yapmakta ve ağız hijyenini
sağlamaktadır. Diş fırçasının yanında kesinlikle ağız duşunun
kullanılmasında büyük yarar var.  Çünkü, temiz bir ağız sağlık için
çok önemlidir.